Zapalenie zatok
Zapalenie zatok to nie jest zwykły katar, chociaż zwykle również pojawia się w przypadku tej dolegliwości. Towarzyszy mu również silny ból głowy, niedrożność nosa, zaburzenia węchu.
Rodzaje zapalenia zatok
- Ostre zapalenie zatok pojawia się incydentalnie, może być wynikiem przeziębienia lub innej infekcji wirusowej, której towarzyszy lub która je wywołała. Właściwie leczone trwa ok. 3 tygodni.
- Podostre zapalenie zatok zwykle jest wynikiem ostrego zapalenia zatok. Trwa od 3 do 12 tygodni. Po tym czasie, przy zastosowaniu odpowiedniej terapii, możliwa jest całkowita regeneracja błony śluzowej zatok.
- Przewlekłe zapalenie zatok to najcięższa postać choroby. Zwykle dochodzi do niej w wyniku nieleczonego lub niewłaściwie leczonego ostrego zapalenia zatok. Może trwać do 3 miesięcy i często nawraca. Niekiedy leki okazują się niewystarczające i konieczny jest zabieg udrożnienia zatok.
Przyczyny zapalenia zatok
Najczęstsze przyczyny zapalenia zatok to zakażenie wirusowe, bakteryjne lub — znacznie rzadziej — grzybicze. Dolegliwość może pojawiać się w wyniku nawracających lub niedoleczonych infekcji górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, mogą być wywołane nawet przez próchnicę zębów!
Na problemy z zatokami często skarżą się alergicy, astmatycy oraz osoby z nieprawidłowościami anatomicznymi, takimi jak skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.
Objawy zapalenia zatok
Podstawowe objawy zapalenia zatok to:
- uczucie zatkanego nosa
- wydzielina z nosa; w przypadku infekcji wirusowej wydzielina jest przezroczysta i wodnista, infekcja bakteryjna objawia się gęstą, ropną wydzieliną
- ból zatok, szczególnie rano, nasilający się przy pochylaniu głowy do przodu
Dodatkowo mogą pojawić się ogólne dolegliwości, takie jak gorączka, złe samopoczucie, brak apetytu, problemy z powonieniem.
Z uwagi na fakt, że zatok przynosowych jest kilka, mogą ujawnić się również inne objawy. W przypadku zatok czołowych zwykle pojawia się ból w okolicy czoła. Ból górnej szczęki, zębów i bolesność uciskowa policzków wskazuje, że mamy do czynienia z infekcją zatok szczękowych. Zapalenie zatok sitowych objawia się obrzękiem powiek i okolic oczu.
Leczenie zapalenia zatok
Leczenie zapalenia zatok powinno rozpocząć się w jak najwcześniejszej fazie rozwoju choroby. Dzięki temu skutecznie można uniknąć ewentualnych powikłań. Gdy pojawią się pierwsze objawy, należy podjąć stosowne działania, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.
Jak leczyć zapalenie zatok?
- Jeśli objawy, takie jak niedrożność nosa i ból głowy, nie są silne i trwają nie dłużej niż 10 dni, chory powinien starać się udrożnić nos i ujścia zatok. Ważne jest właściwe oczyszczanie jam nosowych w celu wyeliminowania czynników sprzyjających procesowi zapalnemu. Zaleca się również stosowne nawilżanie i odżywianie błony śluzowej nosa, by przyspieszyć proces jej regeneracji i przywrócić jej naturalne funkcje ochronne.
- Jeśli objawy trwają dłużej niż 10 dni, a dodatkowo nasilają się pomimo podjętych działań zaradczych, należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie właściwe leczenie.
Jak poradzić sobie z zapaleniem zatok za pomocą produktów Rinozine?
- Spray Rinozine na zapalenie zatok wykazuje działanie pomocnicze wobec zastosowanej terapii. Działa nawilżająco, kojąco i łagodząco przy podrażnieniach śluzówki nosa w stanach infekcji, co sprzyja w jej regeneracji.
- Aerozol Rinozine na zapalenie zatok jest łatwy w użyciu, może być stosowany codziennie i doskonale nadaje się do regularnego i skutecznego oczyszczania jam nosowych z zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów chorobowych.
- Maść Rinozine pomagająca na zapalenie zatok pomaga uporać się z przykrym uczuciem otarcia, podrażnienia i suchości naskórka wokół nosa. Zapewnia szybkie nawilżenie i wzmocnienie podrażnionej skóry.