Regeneracja śluzówki nosa

Regeneracja śluzówki nosa ma na celu odbudowę zniszczonych struktur błony śluzowej w celu przywrócenia im naturalnych funkcji oraz złagodzenia dolegliwości takich jak pieczenie, podrażnienia, uczucie swędzenia i suchości. Regeneracja śluzówki nosa najczęściej jest konieczna w przypadku osób cierpiących na nieżyt nosa, katar, zapalenie zatok oraz podczas infekcji i alergii.

Przyczyny uszkodzeń błony śluzowej nosa

Uszkodzenia błony śluzowej przyczyniają się do uczucia dyskomfortu, a w najbardziej zaawansowanym stadium mogą prowadzić również do zaburzeń podstawowych funkcji śluzówki nosa.

Przyczyny uszkodzeń błony śluzowej nosa:

  • nadmierne wysuszenia błony śluzowej związane z dolegliwościami zdrowotnymi lub czynnikami zewnętrznymi, takimi jak m.in. długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych lub zanieczyszczonych pomieszczeniach
  • infekcje wirusowe lub bakteryjne powodujące zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych
  • długotrwałe stosowanie preparatów hamujących katar oraz niektórych leków przeciwalergicznych
  • zbyt intensywne, nieodpowiednie mechaniczne oczyszczanie nosa
  • bolesne podrażnienia, a nawet małe rany w strukturze śluzówki nosa

Przyczyny uszkodzeń jamy nosowej wynikają z czynników wewnętrznych, m.in. mają związek z chorobami, które w danym momencie zainfekowały organizm, a także zewnętrznych — związanych m.in. z warunkami środowiskowymi. I w jednym i w drugim przypadku niezbędne jest podjęcie stosownych działań w celu wyeliminowania nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak odbudować błonę śluzową nosa?

Odbudowa błony śluzowej nosa polega przede wszystkim na stałej i właściwej pielęgnacji, obejmującej sukcesywne i delikatne oczyszczanie jam nosowych, a następnie nawilżanie i odżywianie śluzówki oraz naskórka w okolicach nosa. Odpowiednia higiena, związana z eliminowaniem z wnętrza nosa wszelkich zanieczyszczeń (np. przy pomocy wody morskiej), ma na celu przeciwdziałanie powstawaniu dalszych uszkodzeń. Proste zabiegi pielęgnacyjne z zastosowaniem naturalnych środków nawilżających i odżywiających (w tym m.in. witaminy A, prowitaminy B) sprawią, że odbudowa śluzówki nosa jest efektywniejsza.

Jak długo trwa regeneracja śluzówki nosa?

Czas trwania regeneracji śluzówki nosa zależy od indywidualnych predyspozycji oraz specyfiki uszkodzeń powstałych w błonie. Na szybkość odbudowy wpływają również zastosowane metody pielęgnacyjne. Niekiedy czas trwania odbudowy błony śluzowej nosa trwa dłużej niż dolegliwości (np. katar, nieżyt nosa, obrzęki, zapalenie błony śluzowej), które przyczyniły się do uszkodzeń.

Jak zregenerować śluzówkę nosa za pomocą produktów Rinozine?

  • Spray Rinozine do regeneracji jamy nosowej działa łagodząco na wszelkie podrażnienia śluzówki nosa. Może być stosowany do codziennej higieny jamy nosowej, jak również podczas nieżytu nosa, zapalenia zatok oraz kataru siennego.
  • Aerozol Rinozine do regeneracji jamy nosowej to skuteczny sposób na oczyszczanie jam nosowych ze wszelkich zanieczyszczeń przy jednoczesnej pielęgnacji błony śluzowej poprzez nawilżanie i odżywianie.
  • Maść Rinozine do regeneracji jamy nosowej sprawdza się w sytuacjach, gdy konieczne jest szybkie nawilżenie i wzmocnienie podrażnionego naskórka okolic nosa.