Nieżyt nosa

Nieżyt nosa potocznie określany jest katarem. Zwykle wiąże się ze stanem zapalnym błony śluzowej i towarzyszą mu objawy, takie jak: niedrożność nosa, zwiększona ilość wydzieliny, kichanie, podrażnienia błony śluzowej.

Najczęstsze przyczyny nieżytu nosa:

 • infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
 • alergeny unoszące się w powietrzu, powodujące u uczulonych osób przykre dolegliwości, w tym upośledzenie drożności nosa

Rodzaje nieżytu nosa

 • Przerostowy przewlekły nieżyt nosa to silne upośledzenie drożności nosa z obu stron. Najczęściej towarzyszą mu polipy nosowe o charakterze zapalnym. Zmiany obejmują środkowy przewód nosowy i powinny zostać poddane leczeniu operacyjnemu.
 • Przewlekły zanikowy nieżyt nosa wiąże się ze zmianami na błonie śluzowej, która z biegiem czasu staje się coraz cieńsza. W związku z zanikaniem gruczołów śluzowych i surowiczych zaburzona zostaje produkcja wydzieliny. Błona śluzowa staje się sucha i podrażniona, w nosie mogą pojawiać się strupy.
 • Przewlekły cuchnący zanikowy nieżyt nosa (ozena) charakteryzuje się objawami typowymi dla nieżytu, ale dodatkowo pojawia się również nieprzyjemny zapach z ust.
 • Przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa (idiopatyczny) spowodowany jest przegrzaniem pleców lub stóp oraz gwałtownymi zmianami temperatury.
 • Alergiczny nieżyt nosa ujawnia się sezonowo i wywoływany jest przez alergeny, które występują w powietrzu, najczęściej są to roztocza lub pyłki kwitnących roślin. Dolegliwości zazwyczaj mijają po ustąpieniu kontaktu z alergenem.
 • Niealergiczny nieżyt nosa związany jest zwykle z zapaleniem błony śluzowej nosa. Do objawów zaliczamy niedrożność nosa, wydzielinę, świąd i kichanie.

Jak leczyć nieżyt nosa?

Zastanawiając się, jak leczyć nieżyt nosa, zwykle przychodzi na myśl popularne stwierdzenie, iż „leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni”. W tym przypadku warto pamiętać, że bardzo wiele zależy od specyfiki nieżytu. Gdy katar i zatkany nos pojawiają się incydentalnie, np. przy okazji przeziębienia, i mijają wraz z pozostałymi objawami choroby, nie ma powodów do obaw. Niejednokrotnie jednak konieczne jest specjalistyczne leczenie nieżytu nosa, które ma na celu udrożnienie górnych dróg oddechowych oraz wyeliminowania ewentualnych powikłań.

W uśmierzaniu dolegliwości związanych z nieżytem nosa pomocne są wszelkiego rodzaju preparaty o właściwościach nawilżających i wspierających błonę śluzową w prawidłowej regeneracji.

Jak poradzić sobie z nieżytem nosa za pomocą produktów Rinozine?

 • Spray Rinozine pomagający na nieżyt nosa jest doskonałym wsparciem podczas zwalczania dolegliwości. Pomaga dokładnie oczyścić jamę nosową, a także odpowiednio nawilżyć błony śluzowe, co sprzyja ich regeneracji. Spray na udrażnianie górnych dróg oddechowych powinien być stosowany regularnie zarówno, gdy pojawiają się poważne dolegliwości, jak i profilaktycznie.
 • Aerozol Rinozine pomagający na nieżyt nosa to przede wszystkim bogactwo naturalnych składników, które wspierają w łagodzeniu przykrych dolegliwości. Witamina A, prowitamina B5, kwas hialuronowy i wyciąg z aloesu zapewniają odpowiednie nawilżenie, pomagają w gojeniu się ran, a także wzmacniają naturalne funkcje ochronne śluzówki. Aerozol na udrożnienie górnych dróg oddechowych jest bezpieczny i łagodny, dlatego może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
 • Maść Rinozine pomagająca na nieżyt nosa to sposób na szybkie łagodzenie wszelkich podrażnień, przyspiesza również gojenie ran. Dodatkowo zmiękcza, nawilża i uelastycznia naskórek wokół nosa. Maść na udrożnienie górnych dróg oddechowych może stanowić uzupełnienie terapii zalecanej przez lekarza.