Nawilżanie śluzówki nosa

Nieprawidłowo nawilżona śluzówka powoduje nie tylko nieprzyjemny dyskomfort, lecz również może przyczyniać się do bolesnych podrażnień, a nawet wzmożonych infekcji dróg oddechowych. Prawidłowe nawilżanie śluzówki nosa powinno zatem odgrywać kluczową rolę w codziennej higienie jamy nosowej.

Nawilżanie nosa zalecane zarówno osobom, które cierpią na różnorodne dolegliwości związane z nieżytem nosa, zapaleniem zatok czy katarem siennym, jak również często przebywającym w zanieczyszczonym środowisku lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Przyczyny suchej błony śluzowej nosa

Najczęstsze przyczyny suchej błony śluzowej nosa:

 • suche powietrze
 • kurz, chemikalia (substancje drażniące), dym papierosowy
 • niektóre leki, w tym krople do nosa zawierające pochodne imidazolu
 • skrajne temperatury — upały lub mrozy

Przyczyny wysuszającej się śluzówki nosa mogą być związane również z infekcjami wirusowymi górnych dróg oddechowych. Wirus przyczynia się do uszkodzenia nabłonka w nosie i zatokach przynosowych, prowadząc do nieprzyjemnego wysuszenia, podrażnień, a nawet delikatnego krwawienia.

Jak nawilżyć błonę śluzową nosa?

Prawidłowe nawilżanie błony śluzowej nosa z zastosowaniem odpowiednio dobranych preparatów może pomóc uśmierzyć dolegliwości. Pozwoli złagodzić nieprzyjemne objawy, a jednocześnie wzmocnić śluzówkę nosa i wspomóc jej prawidłową regenerację. Najlepiej sięgnąć po preparaty zawierające składniki takie jak m.in. witaminę A, prowitaminę B5, kwas hialuronowy czy naturalne ekstrakty roślinne np. wyciąg z aloesu.

Nawilżanie śluzówki nosa warto połączyć z oczyszczaniem jam nosowych z zastosowaniem wody morskiej.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa za pomocą produktów Rinozine

 • Spray Rinozine do nawilżania jamy nosowej sprawdza się podczas codziennej higieny. Może być stosowany również pomocniczo w czasie nieżytu nosa, zapalenia zatok oraz kataru siennego oraz łagodząco przy podrażnieniach śluzówki nosa w stanach infekcji i alergii.
 • Aerozol Rinozine do nawilżania jamy nosowej jest prosty w użyciu i nadaje się do codziennego zastosowania. Skuteczne działanie zawdzięcza precyzyjnie dobranym składnikom, wzbogaconym o kwas hialuronowy i wyciąg z aloesu.
 • Maść Rinozine do nawilżania jamy nosowej oraz okolice nosa zalecana jest w przypadku suchości, otarć i podrażnień. Wspomaga w regeneracji, szczególnie w sytuacjach, gdy konieczna jest szybka interwencja.

Jak zapobiegać wysychaniu śluzówki nosa?

O śluzówkę nosa należy dbać regularnie, ponieważ spełnia ona bardzo ważne funkcje w organizmie, m.in. chroni przed infekcjami wdychanymi przez nos wraz z powietrzem. Warto nie tylko stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne, zapobiegające wysuszaniu błon śluzowych, ale również zmienić pewne nawyki w życiu codziennym, które mogą prowadzić do tej przykrej dolegliwości.

Jak zapobiegać wysychaniu śluzówki nosa?

 • Dbaj o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz na co dzień.
 • Unikaj zakurzonych, zadymionych i zapylonych miejsc.
 • Dbaj o prawidłowe nawodnienie całego organizmu.
 • Dbaj o regularne oczyszczanie jam nosowych z zanieczyszczeń.