Infekcje nosa

Infekcje nosa pojawiają się bardzo często. Towarzyszą wielu powszechnym chorobom, takim jak grypa, przeziębienie czy zapalenie zatok.

Infekcje jamy nosowej przyczyniają się do bardzo wielu uporczywych dolegliwości, takich jak katar, kichanie, podrażnienia błony śluzowej, pieczenie, swędzenie, a nawet rany w nosie. Powinny być poddane odpowiedniej kuracji w celu zapobiegania poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym.

Infekcja górnych dróg oddechowych zwykle  wynika z zaburzonej pracy błony śluzowej. Zadaniem śluzówki jest ochrona organizmu przed różnorodnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi, które dostają się do nosa wraz z wdychanym powietrzem. Gdy błona śluzowa nosa jest nieodpowiednio nawilżona, występują w niej podrażnienia i uszkodzenia, przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje i jest bardziej podatna na zainfekowanie.

Rodzaje infekcji nosowej

Rodzaje infekcji nosowej zwykle związane są z chorobami, którym towarzyszą. Powodem zainfekowania jamy nosowej są najczęściej wirusy lub bakterie, które przyczyniły się do powstania pozostałych symptomów charakterystycznych dla danego schorzenia.

 • Zapalenie zatok przynosowych — może być wywołane przez wirusy, bakterie, rzadziej grzyby.
 • Grypa — wywołana przez wirus grypy.
 • Przeziębienie — może być wywołane przez ponad 200 wirusów, z których najpowszechniejszymi są rinowirusy.
 • Paragrypa — wywołana przez wirus paragrypy.

Objawy infekcji górnych dróg oddechowych

 • Objawy infekcji górnych dróg oddechowych: gorączka, katar, kaszel, ból głowy, ból mięśni, ból ucha, ból gardła i migdałków, krtani lub zatok.
 • Objawy infekcji jamy nosowej: katar, podrażnienia błony śluzowej nosa, obrzęki śluzówki, uczucie pieczenia, suchości, a nawet rany i krwawienie z nosa.
 • Objawy infekcji nosa podczas zapalenia zatok przynosowych: wydzielina z nosa (przezroczysta przy infekcji wirusowej, gęsta i ropna przy infekcji bakteryjnej), bóle głowy nasilające się przy pochylaniu, niekiedy pojawia się ból całej twarzy (policzków, czoła, górnej szczęki) oraz obrzęk powiek i okolic oczu, złe samopoczucie, osłabienie, niekiedy gorączka.
 • Objawy infekcji nosa podczas grypy: katar połączony z uczuciem „zatkanego nosa” (nie zawsze występuje).
 • Objawy infekcji nosa przeziębienia: wodnista, przezroczysta wydzielina z nosa, która wraz z trwaniem choroby staje się gęsta i śluzowa, uczucie niedrożności nosa i problemy z oddychaniem przez nos (występują prawie zawsze).
 • Objawy infekcji nosa podczas paragrypy: specyficzny katar jak przy przeziębieniu.

Leczenie infekcji górnych dróg oddechowych

Choroby górnych dróg oddechowych zwykle są wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Pierwszym krokiem w dobraniu odpowiedniej metody leczenia jest poznanie przyczyn, które wywołały problemy zdrowotne. Przede wszystkim zaleca się konsultację z lekarzem, który na podstawie zaobserwowanych objawów doradzi, jak leczyć infekcje górnych dróg oddechowych.

Leczenie infekcji jamy nosowej zalecone przez lekarza warto uzupełnić dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi błony śluzowej nosa, polegającymi na jej nawilżaniu, odżywianiu i wzmacnianiu.

Jak poradzić sobie z infekcją jamy nosowej za pomocą produktów Rinozine?

 • Spray Rinozine na infekcje jamy nosowej nawilża, odżywia i wzmacnia błonę śluzową nosa. Sprzyja jej regeneracji i odbudowie zniszczonych przez infekcję struktur.
 • Aerozol Rinozine na infekcje górnych dróg oddechowych pomaga odpowiednio nawilżyć, a jednocześnie skutecznie oczyścić jamy nosowe ze wszelkich zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów chorobowych.
 • Maść Rinozine pomagająca na infekcje nosa pozwala szybko nawilżyć naskórek, załagodzić podrażnienia i otarcia