Jak nawilżać nos? To bardzo proste!

Wysuszenie śluzówki nosa jest nie tylko nieprzyjemne, ale może być też niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak skutecznie nawilżać nos, by pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości?

Nieprzyjemnego uczucia suchości w nosie można skutecznie uniknąć, dbając o prawidłową higienę nosa i sukcesywnie nawilżający śluzówkę. Regularne oczyszczanie nosa pozwala pozbyć się różnorodnych zanieczyszczeń, które przedostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Dbając o prawidłowe nawilżenie śluzówki, wspieramy jej naturalne funkcje, sprzyjamy procesom regeneracji, a przede wszystkim możemy uniknąć dyskomfortu spowodowanego suchością w nosie.

 suchy-nos-rinozine

Główne objawy suchości nosa

Wysuszona śluzówka może powodować bardzo duży dyskomfort. Długotrwała suchość przyczynia się do podrażnień śluzówki nosa czy krwawienia, a nawet zaburzenia prawidłowych funkcji błony śluzowej i rzęsek, które stanowią naturalny mechanizm samooczyszczania z nosa z różnorodnych zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów chorobotwórczych.

Do głównych objawów suchości nosa zaliczamy przede wszystkim:

 • niedrożność nosa
 • swędzenie
 • uczucie zatkanego nosa
 • niekiedy pojawia się również częste kichanie
 • długotrwałe wysuszenie śluzówki może przyczyniać się do powstawania krostek i strupów
 • w niektórych przypadkach ból głowy i problemy z zaśnięciem

Przyczyny suchości nosa

Niestety przyczyn suchości nosa może być wiele. Najczęściej na dolegliwości wpływają warunki, w jakich najczęściej przebywamy. Dodać do tego należy również brak dbałości o prawidłową higienę i pielęgnacji jam nosowych.

Do przyczyn suchości w nosie zaliczamy przebywanie w pomieszczeniach o zbyt małej wilgotności powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym, oraz w pomieszczeniach klimatyzowanych. Suchość w nosie mogą powodować również:

 • dym papierosowy
 • kurz
 • nieprawidłowo działające urządzenia wentylacyjne
 • działanie środków chemicznych, pyłów, oparów substancji drażniących (np. w miejscu pracy)
 • nadużywanie i długotrwałe stosowanie preparatów hamujących katar oraz niektórych leków przeciwalergicznych
 • niedobór witaminy A, witamin z rodziny B lub żelaza

Warto też pamiętać, że suchość może pojawiać się też po infekcjach wirusowych górnych dróg oddechowych, gdyż podczas choroby namnażające się wirusy najczęściej powodują uszkodzenie nabłonka w nosie i zatokach przynosowych. Problem ten dotyka bardzo często również osoby w podeszłym wieku, co jest związane z zaburzeniami hormonalnymi.

suchy-nos-rinozine2

Kłopoty z odpowiednim nawilżeniem śluzówki może być również jednym z objawów poważnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak m.in. zespół Sjogrena, reumatoidalne zapalenie stawów i innych dolegliwości o podłożu autoimmunologicznym. Co więcej, suchość w nosie może towarzyszyć też mukowiscydozie, niedoczynności tarczycy; sporadycznie ujawnia się u pacjentów z gruźlicą, kiłą, grzybicą, sarkoidozą oraz borykającymi się z chorobami wynikającymi z niedoborem witamin, białek czy pierwiastków śladowych regulujących działanie licznych układów enzymatycznych człowieka.

Jak zapobiegać suchości nosa?

W walce z suchą śluzówką nosa pomoże przede wszystkim regularne oczyszczanie i nawilżanie jam nosowych. Domowe zabiegi higieniczne opierają się na regularnym usuwaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń, które przedostają się wraz z wdychanym powietrzem do nosa i mogą powodować suchość. W tym przypadku pomocne będą preparaty z wodą morską, która jest całkowicie bezpieczna, dlatego może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

rinozine-prod1

Aby nie dopuścić do przesuszenia śluzówki, warto też stosować preparaty pielęgnacyjne bogate w witaminę A, glicerol, prowitaminę B5, kwas hialuronowy, naturalny wyciąg z aloesu czy olejek eukaliptusowy. Oczyszczają i nawilżają błonę śluzową nosa, zapewniając jej odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania.

Dodatkowo warto też unikać zanieczyszczonych pomieszczeń, dymu tytoniowego, nawilżać domowe wnętrza oraz nie dopuszczać do odwodnienia organizmu.