Czy wiesz skąd bierze się zatokowy ból głowy?

Czy wiesz skąd bierze się zatokowy ból głowy?

Ból głowy to w większości przypadków nieodłączny „towarzysz” zapalenia zatok. Stanowi jeden z podstawowych objawów tej nieprzyjemnej dolegliwości. Dowiedz się, skąd bierze się zatokowy ból głowy i czy można go skutecznie uniknąć.

Katar, zatkany nos, problemy z rozpoznawaniem smaków i zapachów, osłabienie, a do tego uporczywy ból głowy — takie objawy najczęściej wskazują na zapalenie zatok. Zatokowy ból głowy bywa symptomem najbardziej dotkliwym, ponieważ często uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków w pracy, domu czy szkole.

 katar-najczestsza-przyczyna-zapalenia-zatok1-1620x1080

Skąd się bierze zatokowy ból głowy?

Ból głowy pojawia się u większości chorych borykających się z zapaleniem zatok. Najczęściej źródłem bólu jest podciśnienie lub wzrost ciśnienia gazu powstającego w świetle zatok, co związane jest z blokadą ich naturalnego ujścia w wyniku rozwijającego się stanu zapalnego. Przyczyną zatokowego bólu głowy może być również gromadzący się w świetle zatoki płyn, który nie ma możliwości wydostania się przez zamknięte ujście lub narastający obrzęk błony śluzowej. Jeśli zatoki przez cały czas są zainfekowane, nie będziemy w stanie trwale pozbyć się bólu głowy. Tabletki przeciwbólowe przyniosą tylko chwilowe ukojenie, nie powinny być jednak przyjmowane długotrwale.

Jak rozpoznać zatokowy ból głowy?

Istnieje wiele rodzajów bólu głowy (m.in. migrena i napięciowy ból głowy). Jak zatem prawidłowo rozpoznać zatokowy ból głowy? Przede wszystkim należy ustalić lokalizację bólu. Zatokowy ból głowy najczęściej zlokalizowany jest głównie w okolicy twarzy. Jego dokłaZatokowy ból głowy może być bardzo “podstępny”. Niekiedy jest pulsujący i rozpierający, pojawia się głównie rano, albo nasila się podczas schylania głowy. To jedna ze wskazówek, iż mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Sygnałem do leczenia zatok jest również ból głowy, który ujawnia się podczas wysiłku fizycznego. Co ciekawe, dolegliwości bólowe mogą dopaść nas w najmniej oczekiwanych momentach, czyli po przebudzeniu o poranku lub po dłuższej drzemce. Z drugiej strony wielu chorych z powodu problemów z zatokami cierpi na bezsenność. Opisane powyżej przypadki stanowią jednak jasny przekaz, iż powinniśmy rozważyć wizytę u lekarza, ponieważ być może borykamy się z zapaleniem zatok. dne umiejscowienie zależy przede wszystkim od tego, w jakiej zatoce rozwija się zapalenie. W przypadku zatok przynosowych ból odczuwamy głównie w obrębie policzków, zębów, oczu, czoła. Może też pojawiać się ból w głębi oczodołów lub na szczycie głowy.

Osoby cierpiące na zapalenie zatok powinni pamiętać jednak, że miejsca rozwoju stanu zapalnego mogą być różne, dlatego niekiedy pojawia się problem z jednoznacznym zidentyfikowaniem zatokowego bólu głowy. Zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Kiedy najczęściej pojawia się zatokowy ból głowy?

Zatokowy ból głowy może być bardzo „podstępny”. Niekiedy jest pulsujący i rozpierający, pojawia się głównie rano, albo nasila się podczas schylania głowy. To jedna ze wskazówek, iż mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Sygnałem do leczenia zatok jest również ból głowy, który ujawnia się podczas wysiłku fizycznego. Co ciekawe, dolegliwości bólowe mogą dopaść nas w najmniej oczekiwanych momentach, czyli po przebudzeniu o poranku lub po dłuższej drzemce. Z drugiej strony wielu chorych z powodu problemów z zatokami cierpi na bezsenność. Opisane powyżej przypadki stanowią jednak jasny przekaz, iż powinniśmy rozważyć wizytę u lekarza.

Dbaj o zatoki, by skutecznie wyeliminować zatokowy ból głowy!

Ból głowy to jeden z objawów zapalenia zatok. Niestety trudno będzie się go pozbyć, jeśli w zatokach nadal będzie rozwijał się stan zapalny. Przede wszystkim należy więc zabiegać o przywrócenie drożności naturalnych ujść zatok. Efekt ten można uzyskać, stosując donosowe preparaty oczyszczające jamy nosowe z wydzieliny, zmniejszające obrzęk jamy śluzowej i blokadę ujść zatok przynosowych.

rinozine-prod1

Aby skutecznie zapobiegać zapaleniu zatok, a więc i uporczywemu bólowi głowy, warto regularnie dbać o higienę jam nosowych oraz nawilżanie błony śluzowej. Pamiętajmy, że leki przeciwbólowe to tylko tymczasowe rozwiązanie. Długotrwałe ich stosowanie może być niekorzystne dla naszego zdrowia. Należy sukcesywnie przeciwdziałać stanom zapalnych poprzez odpowiednie zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne.

Przeczytaj również artykuł: Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci